Brewsletter

To subscribe: Enter your email address below



Main Menu









Home > AHA National Homebrew Competition Winners

AHA National Homebrew Competition Winners





NINKASI AWARD
Joe Formanek
Bolingbrook, IL
Urban Knaves of Grain
HOMEBREW CLUB OF THE YEAR
QUAFF
San Diego, CA

HOMEBREWER OF THE YEAR
Mark Simpson
Ames, IA
Ames Brewers League
 
MEADMAKER OF THE YEAR
Tom Sadowski, Jerry Sadowski, and Conrad Kiebles
Crete, IL
Brewers of South Suburbia (BOSS)
 
CIDERMAKER OF THE YEAR
John Jurgensen
Friendswood, TX
Bay Area Mashtronauts

Best Homebrew by Category

Light Lager
Gold – Paul Long, Newberg, OR, Standard American Lager, Strange Brew Homebrew Club
Silver – Mike McDole, Clayton, CA, Dortmunder Export, Diablo Order of Zymiracle Enthusiasts (DOZE)
Bronze – Jeff Carlson, Grand Rapids, MI, Dortmunder Export, PrimeTime Brewers

Pilsner
Gold – Joe Formanek, Bolingbrook, IL, German Pilsner (Pils), Urban Knaves of Grain
Silver – Mark Norbury, Salem, OR, Bohemian Pilsner, Strange Brew Homebrew Club
Bronze – Curt and Kathy Stock, St Paul, MN, Classic American Pilsner, Saint Paul Homebrewers Club

European Amber Lager
Gold – Kris England, The Pete, Minneapolis, MN, Oktoberfest/Mδrzen, Saint Paul Homebrewers Club
Silver – Virg Redman, Vacaville, CA, Vienna Lager
Bronze – Greg Tomei, Tallmadge, OH, Oktoberfest/Mδrzen, Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)

Dark Lager 
Gold – Jonathan Plise, Concord, CA, Dark American Lager, Diablo Order of Zymiracle Enthusiasts (DOZE)
Silver – John Trapp, Anchorage, AK, Schwarzbier (Black Beer), Great Northern Brewers Club
Bronze – Jamil Zainasheff, Elk Grove, CA, Schwarzbier (Black Beer), QUAFF

Bock
Gold – John McKissack III, Vidor, TX, Eisbock, Golden Triangle Homebrewers Club
Silver – Jason Ditsworth, Anchorage, AK, Traditional Bock, Great Northern Brewers Club
Bronze – Craig Shapland, Agoura Hills, CA, Doppelbock, Maltose Falcons

Light Hybrid Beer
Gold – Ted Hausotter, Baker City, OR, Cream Ale, Strange Brew Homebrew Club
Silver – John Peed, Oak Ridge, TN, Kφlsch, Tennessee Valley Homebrewers/Hillbilly Hoppers
Bronze – Steve Fletty, Falcon Heights, MN, Cream Ale, Saint Paul Homebrewers Club

Amber Hybrid Beer
Gold – Scott Miglin, Mt Vernon, OH, Northern German Altbier
Silver – Michael Robinson, Nottingham, NH, California Common Beer, Brew Free or Die
Bronze – Michael Uchima, Naperville, IL, California Common Beer, Urban Knaves of Grain

English Pale Ale
Gold – Barry Hunt, Edmonton, AB, Standard/Ordinary Bitter, Edmonton Homebrewers Guild
Silver – Jason Ditsworth, Anchorage, AK, Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale), Great Northern Brewers Club
Bronze – Mel Thompson, Gaitherburg, MD, Standard/Ordinary Bitter, Brewers United for Real Potables (BURP)

Scottish and Irish Ale
Gold – Mark Simpson, Ames, IA, Scottish Heavy 70/–, Ames Brewers League
Silver – Darryl Kochaniec, Goldenrod, FL, Strong Scotch Ale, Central Florida Homebrewers
Bronze – Barry Hunt, Edmonton, AB, Scottish Export 80/–, Edmonton Homebrewers Guild

American Ale
Gold – Joe Formanek, Bolingbrook, IL, American Pale Ale, Urban Knaves of Grain
Silver – Rob Beck, Kansas City, MO, American Pale Ale, Kansas City Bier Meisters
Bronze – Jonathan Plise, Concord, CA, American Brown Ale, Diablo Order of Zymiracle Enthusiasts (DOZE)

English Brown Ale
Gold – Anthony Catalfamo, Rochester, NY, Northern English Brown Ale, Upstate NY Homebrewers Association
Silver – Christine Johnbrier, Kathy Koch, McLean, VA, Mild Ale, Brewers United for Real Potables (BURP)
Bronze – Jason Ditsworth, Anchorage, AK, Mild Ale, Great Northern Brewers Club

Porter
Gold – Greg & Liz Lorton, Carlsbad, CA, Baltic Porter, QUAFF
Silver – Robert Mac Kay, Carlsbad, CA, Robust Porter, QUAFF
Bronze – Dirk Bridgedale, Antioch, CA, Robust Porter

Stout
Gold – Thomas Eibner, St Paul, MN, Russian Imperial Stout, Saint Paul Homebrewers Club
Silver – Linda Rader, Amherst, NY, Russian Imperial Stout, Niagara Association of Homebrewers
Bronze – Scott Thomas, Pleasant Hill, CA, American Stout, Diablo Order of Zymiracle Enthusists (DOZE)

India Pale Ale
Gold – Tom Litwin, Sherwood, OR, American IPA, Strange Brew Homebrew Club
Silver – Alex Buerkholtz, Asheville, NC, American IPA, Mountain Ale & Lager Tasters
Bronze – Steve McKenna, Naperville, IL, Imperial IPA, Urban Knaves of Grain

German Wheat and Rye Beer
Gold – Harold Gulbransen, San Diego, CA, Roggenbier (German Rye Beer), QUAFF
Silver – Thomas Eibner, St Paul, MN, Weizenbock, Saint Paul Homebrewers Club
Bronze – Pieter de Haan, Chris Geamious, Flagstaff, AZ, Dunkelweizen

Belgian and French Ale
Gold – Tyce Heldenbrand, Las Vegas, NV, Witbier, QUAFF
Silver – Wendy Aaronson, Bill Ridgely, Rockville, MD, Belgian Pale Ale, Brewers United for Real Potables (BURP)
Bronze – James Bohn, Santa Rosa, CA, Biθre de Garde, Sonoma Beerocrats

Sour Ale
Gold – Dave and Becky Pyle, Springfield, VA, Straight (Unblended) Lambic, Brewers United for Real Potables (BURP)
Silver – Dennis Urban, Lisa Urban, Anchorage, AK, Fruit Lambic, Great Northern Brewers Club
Bronze – Scott Boeke, North Agusta, SC, Fruit Lambic

Belgian Strong Ale
Gold – Jamil Zainasheff, Elk Grove, CA, Belgian Strong Dark Ale, QUAFF
Silver – Charles Bernard, Steve Bagley, Medina, OH, Belgian Tripel, Society of Akron Area Zymurgists (SAAZ)
Bronze – Jim Denier, Littleton, CO, Belgian Strong Dark Ale, Foam On The Range

Strong Ale
Gold – Jeff Reilly, Houston, TX, Old Ale, Foam Rangers Homebrew Club
Silver – Joe Formanek, Bolingbrook, IL, Old Ale, Urban Knaves of Grain
Bronze – Joe Buchan, San Diego, CA, English Barleywine, QUAFF

Fruit Beer
Gold – Curt and Kathy Stock, St Paul, MN, Fruit Beer, Saint Paul Homebrewers Club
Silver – Randy Groninger, Bagdad, FL, Fruit Beer
Bronze – Thomas Eibner, St Paul, MN, Fruit Beer, Saint Paul Homebrewers Club

Spice/Herb/Vegetable Beer
Gold – Richard Dobson, Gainesville, TX, Spice, Herb, or Vegetable Beer, Red River Brewers
Silver – Butch Luxenberger, David Morgan, Oldsmar, FL, Spice, Herb, or Vegetable Beer, Dunedin Brewers Guild
Bronze – Kurt Stenberg, Edmonton, AB, Christmas/Winter Specialty Spiced Beer, Edmonton Homebrewers Guild

Smoke–Flavored and Wood–Aged Beer
Gold – Jamil Zainasheff, Elk Grove, CA, Classic Rauchbier, QUAFF
Silver – Jeff Reilly, Houston, TX, Wood–Aged Beer, Foam Rangers Homebrew Club
Bronze – Wendy Aaronson, Bill Ridgely, Rockville, MD, Other Smoked Beer, Brewers United for Real Potables
(BURP)

Specialty Beer
Gold – Joseph Gherlone, Fredericksburg, VA, Specialty Beer, Brewers United for Real Potables (BURP)
Silver – Bud Hensgen, Arlington, VA, Specialty Beer, Brewers United for Real Potables (BURP)
Bronze – Paul Long, NEWBERG, OR, Specialty Beer, Strange Brew Homebrew Club

Traditional Mead
Gold – Susan Ruud, Harwood, ND, Sweet Mead, Prairie Homebrewing Companions
Silver – Curt and Kathy Stock, St Paul, MN, Sweet Mead, Saint Paul Homebrewers Club
Bronze – Rick Spaziani, Lebanon, OR, Sweet Mead

Melomel (Fruit Mead)
Gold – Tom Sadowski, Jerry Sadowski, Conrad Kiebles, Crete, IL, Other Fruit Melomel, Brewers of South Suburbia BOSS
Silver – Patrick Duby, Wendy Duby, Round Lake, IL, Other Fruit Melomel, BABBLE
Bronze – Michael Kiker, Anchorage, AK, Other Fruit Melomel, Great Northern Brewers Club

Other Mead
Gold – Breck Tostevin, Anchorage, AK, Metheglin, Great Northern Brewers Club
Silver – Richard Short, Earl Nakashima, Brian Watanabe, Hilo, HI, Braggot, Orchid Isle Alers
Bronze – Edward Walkowski Jr., Dalton, PA, Metheglin

Standard Cider and Perry
Gold – Jeff Carlson, Grand Rapids, MI, French Cider, PrimeTime Brewers
Silver – Jeff Carlson, Grand Rapids, MI, English Cider, PrimeTime Brewers
Bronze – Jeff Carlson, Grand Rapids, MI, Common Perry, PrimeTime Brewers

Special Cider and Perry
Gold – John Jurgensen, Friendswood, TX, Other Specialty Cider/Perry, Bay Area Mashtronauts
Silver – Eric Dawson, Rochester, NY, New England Cider, Upstate NY Homebrewers Assoc.
Bronze – John Jurgensen, Friendswood, TX, Fruit Cider, Bay Area Mashtronauts

New Entrants
Gold – Brian Stevens, Clayton, NC, New Entrants
Silver – Robert Johnson, Emerald Hills, CA, New Entrants
Bronze – Denny Morton, Carlo Camarda, Santa Rosa, CA, New Entrants




Starting a Craft Brewery - Brewers Library

nano1.jpg (110Χ160)







  
Top 10
Ales & Lagers
in the USA

Golden Ale
Blonde Ale
English Summer Ale
English Pale Ale

English IPA
Imperial IPA
Imperial Red Ale
Bitter
ESB
English Mild Ale
 English Brown Ale
Porter
Stout
Oatmeal Stout
Imperial Stout
Old Ale 
Barley Wine
Scottish Ale
Strong Scottish
Irish Red Ale
American Amber
American Pale Ale
American IPA
American Brown Ale
German Alt
German Kolsch
German Wheat
German
Hefeweizen
Belgian Saison
Belgian Ale
Belgian Abbey Ale
Belgian Lambic
Belgian Witbier


Lagers
American Light Lager
American Pilsner
American 
Premium Lager

Amber Lagers
Bohemian Pilsner
German Pilsner
Munchner Helles

Munchner Dunkel
Marzen
Oktoberfest
Schwarzbier
Bock
DoppleBock


Hybrids
American Cream Ale
American Wheat
American specialty wheat

Fruit/Vegetable beer
Pumpkin beer
Herb and Spice beer
Chocolate Beer
Coffee beer
Rye/Roggen Beer
Wood / Barrel
Aged beer
Wood/Barrel
Aged strong beer
Smoked/Rauch beer

Specialty Ales/Lagers




©1996-2013 BeerInfo.com All Rights Reserved.

Powered By FlexCMS


Web Design & Hosting Services by Webbed Otter